ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 59
 • کل نظرات : 0
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 749
 • بازديد ديروز : 950
 • بازديد کننده امروز : 185
 • بازديد کننده ديروز : 256
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل ديروز: 0
 • بازديد هفته : 749
 • بازديد ماه : 25,081
 • بازديد سال : 170,532
 • بازديد کلي : 243,731
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 35.172.224.102
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :
گل چت رپورتاژ , 19578 بازدید 0

حدود 200 سال پیش، در سال 1812، تیرآهن و فولاد معنای خاصی نداشتند. از سال 1730 تا 1830 اختراعات زیادی در زمینه سخت افزار انجام شد. از آن زمان به بعد، اشکال مختلفی از فلز از جمله آهن، فولاد و چدن برای مصارف مختلف ساخته شده است. همزمان با اختراع این محصول فولادی، از آن به عنوان درب منازل و نرده ها نیز استفاده می شد.

تیرآهن پروفیلی است که وظیفه اصلی آن مقاومت در برابر نیروهای برشی و تنش ناشی از انکرهای خمشی است و کاربرد اصلی آن در صنعت ساختمان می باشد. در فرآیند ساخت این محصول از نورد گرم استفاده می شود و در ساخت معمولی و هش آن تنها چند مرحله مختلف وجود دارد. این محصول فولادی کاربرد فراوانی در ساختمان دارد و بر اساس نسبت بال به محصول به گروه های مختلفی تقسیم می شود.
مهمترین جزء سازه فولادی تیر است و به طور کلی می توان سازه فولادی را بدون تیرآهن غیرممکن دانست.

وظیفه تعریف شده در تیرآهن در ساخت یک ساختمان به عنوان یک جزء سازه ای، تحمل بار وارده بر ساختمان است. تیرآهن از دو قسمت یک بال و یک روح تشکیل شده است که قسمت مرکزی تیرآهن روح است و انتها و کناره های آن را بال می نامند.

تیرآهن اساساً برای برداشتن بارهای خارج از محور و ارسال آنها به بال تیرآهن و دو سر طراحی شده است. در واقع تیرآهن تنش وارد شده به ساختمان را به نیروهای برشی و خمشی تبدیل می کند. اگر این نیروها به درستی منتقل نشوند، باعث خمش، خمش و تغییر شکل تیرآهن می شوند که خطرناک است و باعث کاهش مقاومت ساختمان در هنگام زلزله می شود.به همین دلیل مکان یابی، نوع تیرآهن و شماره آنها باید توسط متخصص طبق استانداردهای نظام مهندسی هر کشور انجام شود.

بال های پهن تیرآهن 60-100 به روش نورد گرم تولید می شوند. یکی از روش های رایج شکل دهی فلز نورد گرم می باشد. به این ترتیب که ابتدا یک شمش از نوع شمش (بلوم) با سطح مقطع و طول ثابت در کوره گرم نورد ریخته می شود و به دمای مورد نظر رسیده و از اولین قفسه غلتکی (مجموعه غلتکی) و سپس مقطع آن عبور می کند. طول را گسترش دهید و در نهایت از قفسه وسط و انتهای قفسه نورد عبور دهید تا یک تیر تشکیل شود، به طول دلخواه برش داده و بسته بندی کنید.

Hanebironos که دارای سطح مقطع تقریبا مربع است، می تواند به عنوان ستون یک سازه استفاده شود. ستون ها نیروی باد عمودی و افقی را به شالوده ساختمان منتقل می کنند. از ستون ها در ساختمان های اسکلت فلزی به سه صورت استفاده می شود.

ستون وسط وقتی به عنوان مرکز میدان در نظر گرفته شود، بار کل میدان را به دوش می کشد.
ستون کناری که نیمی از بار یک مربع را حمل می کند.
یک ستون گوشه ای که یک چهارم مربع را حمل می کند.

تیرآهن همچنین برای قرار دادن تیر مرکزی در سازه فولادی استفاده می شود. این تیرها در واقع ستون ها و تیرهای اصلی را به هم متصل می کنند و ظرفیت سازه را برای تحمل بارها و فشارها افزایش می دهند. بسته به نوع و موقعیت تیر میانی از تیر مخصوص استفاده می شود.

تیرآهن IPE و INP با ارتفاع 800-600 میلی متر و IPB های تیرآهن با ارتفاع 100-1000 میلی متر ساخته می شوند. کاربردها تیرآهن در ساختمان هایی مانند ستون ها، خرپاها، نعل اسب های دروازه، پوشش سقف و پل های لانه زنبوری استفاده می شود.تیرآهن بر اساس استانداردهای چینی و روسی ساخته شده و به شکل I می باشد. معروف به INP.
یکی دیگر از تیرآهن که شکل من است اما مطابق با استانداردهای کشورمان ایران و اروپا ساخته شده است به نام IPE است. از ویژگی های آن می توان به تغییر ناپذیری و یکنواختی بال در سراسر تیر اشاره کرد.
تیرآهن دیگری به نام هش وجود دارد. این پرتو نام دیگری نیز دارد IPB. پهن و بسیار پهن است و به دو نوع سنگین و سبک (L و V) مشخص می شود.
به طور گسترده در ساخت و ساز استفاده می شود تیرآهن شامل: بال پهن نیمه پهن اروپایی لانه زنبوری برای ستون و خرپا استفاده می شود. همانطور که از نام آن مشخص است، یک نقطه ضعف است و سوراخ هایی وجود دارد که استحکام آن را کاهش می دهد.
تیرآهن به اختصار I یا NP نامیده می شود و این نوع تیر در ارتفاع 80-600 میلی متر بسیار کاربردی است، بنابراین در ستون ها، خرپاها، سوکت درها، روکش های سقف، پل های لانه زنبوری استفاده می شود.

لانه زنبوری تیرآهن یا CPE نوع دیگری از تیرآهن است که توسط شبکه تیرآهن تولید می شود. این بخش فولادی زمانی استفاده می شود که سبک وزن و مقاومت خمشی بالا مورد نیاز باشد. اما برای قطعاتی که نیاز به مقاومت برشی بالایی دارند استفاده نمی شود.

در ساخت تیرهای لانه زنبوری ابتدا رول تیر را با طرح (شکل پنج ضلعی از یک صفحه آهنی سفید 1 میلی متری به نام شابلون) اندود می کنند. در مرحله بعد، تیر آهنی را روی شاسی افقی قرار دهید و برای جلوگیری از تاب برداشتن، آن را با آس جوش دهید.

بهترین پروفیل نورد برای ستون ها تیر بال پهن IPB یا جعبه مربع است. این به این دلیل است که از سایر بخش ها قوی تر است.علاوه بر این، اتصالات تیر در اکثر شرایط عملیاتی آسان است. همانطور که گفتیم هش های HEB سنگین هستند. یعنی این نوع تیرآهن بال های پهن تری نسبت به پرتو HEA دارد.

در دسته بندی دیگر تیرآهن بر اساس سایز محصول دسته بندی می شود. این را می توان یکی از مهم ترین مقوله ها دانست.
تیرآهن تیرآهن سایز 12
وزن این تیرآهن بین 10.4 تا 26.8 کیلوگرم در هر متر است و در صنعت و ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. می توان از آن برای ساخت ستون در یک برنامه تیرآهنA با این اندازه استفاده کرد. پوشش سقف و تیرها تیز است.
 
تیرآهن تیرآهن سایز 14
این تیرآهن ها را می توان پرکاربردترین انواع در نظر گرفت. تیرآهن 14 بین 12.9 تا 33 کیلوگرم وزن دارد و برای خرپا، شکل های نعل اسبی، پوشش سقف و غیره استفاده می شود. تیرآهن14 در تمامی کارخانه های داخلی تولید می شود.

تیرآهن تیرآهن سایز 16
سایز محبوب دیگر تیرآهن سایز 16 و وزن آن بین 15 تا 41 کیلوگرم است. از کاربردهای این اندازه می توان به سازه های خرپایی، پوشش سقف و پل های لانه زنبوری اشاره کرد.

 تیرآهن تیرآهن سایز 18
یکی از پرکاربردترین اندازه ها، این تیرآهن ها 18-49 کیلوگرم وزن دارند و کاربردهایی مانند سایز 14-16 دارند.

 تیرآهن تیرآهن سایز 20

این تیرآهن نسبت به سایزهای دیگر سنگین تر و محکم تر است و برای سازه های بزرگ که به استحکام بیشتری نیاز دارند استفاده می شود. وزن این محصول 22 تا 60 کیلوگرم است.

تیرآهن به دلیل مزایایی که دارد به پرکاربردترین بخش فولادی تبدیل شده است. این مزایا عبارتند از:

زندگی طولانی
بزرگترین مزیت تیرآهن نسبت به بتن عدم عمر طراحی آن است.عمر سازه بتنی بین 50 تا 60 سال تعیین می شود. زیرا مقاومت بتن با گذشت زمان کاهش می یابد. البته می توانید با به کارگیری تکنیک هایی در طراحی سازه خود عمر سازه بتنی خود را نیز افزایش دهید.

بهبود سرعت اجرا
استفاده از تیرآهن برای ساخت اسکلت یک ساختمان باعث تسریع تکمیل پروژه می شود. با این حال، هزینه سازه های بتنی حدود 20 تا 30 درصد ارزان تر است. در ساخت پروژه های مسکونی با توجه به اینکه اتمام ساخت و بازگشت سرمایه در اولویت است، عدم استفاده از سازه های بتنی به صرفه است.

علاوه بر مزایای بسیاری، تیرآهن دارای معایبی است که گاهی اوقات غیر قابل استفاده می شود. معایب این بخش فولادی عبارتند از:

احتمال ریزش زیاد
تیرآهن معمولا از فولاد ساده ساخته می شود که احتمال خوردگی را افزایش می دهد. در مناطق مرطوب فقط از سازه های بتنی استفاده می شود، زیرا این مشکل می تواند عمر سازه را کاهش دهد.

به قدرت حرفه ای بیشتری نیاز دارید
اجرای اسکلت های فولادی با تیرآهن نیاز به نیروی متخصص بیشتری دارد و نسبت به ساخت قاب های بتنی تخصصی تر به حساب می آید. بنابراین ساخت این نوع اسکلت نیاز به نظارت و کنترل بیشتری دارد.

تیرها و ستون ها مهمترین عناصر سازه ای هستند، بنابراین مهم است که تیرآهن را انتخاب کنید که قوی و بادوام است. امیدواریم ایده ها و اطلاعاتی را برای انتخاب درست در اختیار شما به آدرس خودش قرار داده باشیم .

 

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

پیوندهای روزانه